Jan Sviták

Spisovatel

Stará bolest Knihy pro děti O autorovi Kontakt Eshop

Stará bolest

Obal knihy Stará bolest

Chci si koupit tuto knihu

Stará bolest – psychothriller s prvky hororu

Kde jeden život končí, druhý začíná. A i když máme pocit, že se rodíme čistí, své přízraky si neseme s sebou.

V novém životě se spisovatel ocitá na temné straně. Ženu, s níž sdílí lože, nemiluje. Jeho díla jsou plná násilí a bolesti a jeho reálný svět je natolik pokřivený, že je téměř nemožné rozeznat fikci od skutečnosti. Žena plná světla mu předpoví tmu a samotu a zoufalý souboj o posledního skutečného přítele jej přivede až na samý okraj příčetnosti.

Osamocení, tvrdý alkohol, léky proti depresím, občasné noční návštěvy, smrt, která se popírá, a jedna díra v hlavě…

Osud jej však neomylně dovede k nevyhnutelnému. Spisovatel musí stanout tváří v tvář tomu, nač zapomněl, a pochopit, kdo se ve skutečnosti ukrývá pod kovovou maskou.

Tento příběh není o temnotě, ani o násilí, dokonce ani o sexu, i když se to na první pohled může zdát. Je o bolesti a o světle, které nás z ní může vyvést.

 

Starou bolest jsem psal v roce 2010. Psal jsem ji necelý měsíc, každý večer. Psal jsem ručně, do kroužkových bloků, nohy jsem měl na stole a psalo se mi dobře. Nevěděl jsem dopředu, o čem ten příběh bude. Měl jsem jen tři statické momenty, které jsem tam chtěl vtěsnat a přenést na čtenáře pocit naléhavosti, který jsem sám cítil.

Dělá mi problémy pravidelnost, ale Stará bolest mě chytila jako magnet a nepustila. V době, kdy jsem psal, jsem poslouchal Liebe ist fur alle da od Rammstein, četl jsem knihu Drood od Dana Simmonse. Je pravděpodobné, že to v knize zanechalo stopy.

Kupodivu název Stará bolest vznikl nezávisle na písni Das Alte Leid (Rammstein). To spojení jsem si uvědomil až později a pobavilo mě.

Upřímně, mám tu knihu rád. Psala se dobře, dobře se čte. Kdo ji četl, říkal to samé. Je zvrácená a poutavá. Možná je, možná není. Každopádně, přes to všechno co v ní je, je to dobrá kniha. Je to kniha o světle a uzdravení. A to je třeba mít na mysli.